Tarihçe

Bölgemiz 2001 yılında tüzel kişilik kazanmıştır.1986 yılında kurulan Kimyacılar Toplu İşyeri Yapı Kooperatifine arsa ofisi tarafından tahsis edilen arazi üzerindeki gerekli tüm çalışmalar o günkü ve halen Yönetim Kurulu Başkanımız olan Sayın Melek ARAS, Üyelerimiz Baran ABAY ve Sefer Hayrünnaz AKBATI tarafından başlatılmıştır.

 

Kooperatifin kuruluşundan sonra arazinin parası Arsa Ofisine yatırılmış, müstakil tapusu alınmıştır. Ancak arazimiz üzerinde 1960 senesinde bölge halkı tarafından açılan mülkiyet davası 2008 yılında neticelenmiş, arazimiz üzerinde faaliyette olan sanayi tesislerimizin mülkleri hukuki olarak mera vasfına dönüşmüştür.İstanbul Valiliği tarafından mera vasfı değişikliği yapılmışsa da bu kez kanun gereği arazilerimiz, Maliye tarafından hazineye devri istenmiştir. Büyük mücadelelerden sonra eski Maliye Bakanımız Sayın Kemal UNAKITAN’ın gayretleriyle torba kanun çıkarılarak mülkiyetler sahiplerinin üzerinde kalmıştır. 740 dönüm arazi üzerindeki tesislerin toplam oturma alanı, 215.000 m2’dir.

 

Pendik Belediyesiyle başlayan inşaat serüveni, Tuzla Belediyesiyle devam etmiş, çok uzun uğraşlardan sonra Tuzla Belediyesinden alınan inşaat ruhsatlarıyla 1994 senesinde kooperatifin inşaatlarına başlanmıştır.Gerek kooperatif zamanında ve gerekse Organize Sanayi tüzel kişiliğinde hiçbir devlet desteği ve kredisi alınmadan inşaatlar tamamlanmıştır. Vaktiyle merdiven altı tabir ettiğimiz ruhsatsız ve iptidai şekilde üretimi yapmak zorunda kalan üyelerimizin gayretleriyle oldukça engebeli olan 740 dönüm arazi üzerine hafriyat,altyapı,, yol, su, elektrik, kanalizasyon, fiber optik vb. çalışmaları tamamlanmıştır.

 

Organize Sanayi Bölgesi tüzel kişiliğine geçildikten sonra ise dönemin müteşebbis heyet başkanları olan İstanbul Valilerimizin zamanında temiz su ve doğalgaz Bölgemize getirilmiştir.

 

Üzerinde irili ufaklı 163 parsel bulunan Organize Sanayi Bölgemizde 2014 Haziran ayı itibariyle 159 sanayi alanı faaliyete geçmiş olup, parsel bazında doluluk oranı %98 mertebesine ulaşmıştır. 163 parselden 161 adetinin tapuları kendilerine teslim edilmiştir.Bu tesislerin içinde Eagle Burgman, Fontana, Kayalar Kimya, LMA gibi yabancı ortaklı tesisler mevcuttur.